5 כללים ללקיחת משכנתא

בחיים של כל אחד מאיתנו מגיע הרגע הגורלי הזה שבו הצורך והרצון לנכס מגורים משלנו הופכים לבלתי נסבלים וגורמים לנו לפנות לגורמי מימון חיצוניים. באופן טבעי, אין מנוס מפניה לבנקים. אך כיצד ניתן לעבור את התהליך בצורה בטיחותית, בלי לשלם יותר ממה שצריך בכל שלבי ההיקשרות? ולא פחות חשוב – כיצד תוודאו שתוכלו לעמוד בעומס התשלום כל הדרך בלי לקרוס ולאבד את הנכס שעבורו עבדתם כל כך קשה לטובת הבנק?

ערכו סקר שוק ובחרו בנק בקפידה

באיזה בנק משכנתאות לבחור? זוהי שאלה נצחית שרבים שואלים את עצמם. האם לקחת בבנק שלכם או בבנק משכנתאות ייעודי? האם כדאי לבחור דווקא במסלול החדש שמציע אחד הבנקים הגדולים? לא תמיד התשובה לשאלה זו ברורה, והשוק דינמי ומשתנה במהירות, לכן חשוב מאוד לגשת לעניין זה ברצינות, ובמידת הצורך להיוועץ בחברת ייעוץ משכנתאות.

בחרו תזמון מתאים

כאשר אתם עומדים לפני המשימה המורכבת של לקיחת משכנתא, תצטרכו להתמודד עם מספר גורמים שיקשו עליכם. כדאי מאוד שגורם הזמן לא יהיה אחד מהם. לא תמיד ניתן לדעת כמה זמן יידרש למשא ומתן עם הבנקים, וכיצד ישתנה השוק מבחינת מחירי דירות והריביות. חשוב מאוד להתחיל בתהליך ללא הגבלות זמן משמעותיות, על מנת למנוע מצבים של החלטות המונעות מלחץ בלבד.

גמישות, גמישות ועוד פעם גמישות

כל אדם שנתקל אי פעם בתחום המשכנתאות יודע שמדובר במכלול גדול של גורמים: גובה תשלומים, השנים שבמהלכן משלמים אותם, ריביות משתנות, תנאי מחזור והחזרים וכיוצא באלה. כיוון שמדובר בהליך ארוך טווח, כדאי ליצור מצב שיאפשר כמה שיותר גמישות. קחו בחשבון שהמצב הכלכלי, הבריאותי והמדיני עשויים להשתנות. גמישות במסלולי המשכנתא תאפשר להבטיח שהעבודה שעשיתם לא תרד לטמיון.

היתרון של ייעוץ מקצועי

לאחר שנים רבות בהן היחס לתחום הייעוץ היה סקפטי, כיום כולם מבינים שאין כל רע באפשרות להיוועץ בחברת ייעוץ משכנתאות, משום שצעד זה מאפשר לקבל מבט מקצועי על כל התחום, וכן להבין את המניעים של הבנקים ושל הגורמים האחרים בשוק. כאשר מבינים את חוקי המשחק, הרבה יותר פשוט לשחק בו בצורה שתאפשר לכם להצליח ולצאת עם ידכם על העליונה.

ביטוח – כדי להיות בטוחים

טיפ חשוב נוסף הוא להגן על עצמכם בעוד שכבה – באמצעות ביטוח משכנתא, שעליו ממליצים כיום גם יועצים רבים, בגלל העולם הלא יציב שבו אנו חיים. תשלום נוסף לא יעשה הבדל גדול ברמה היומיומית, אך עשוי להבטיח רשת ביטחון חשובה ביותר בעת הצורך.