הכל על בניית בית מעץ באמצעות בנייה קלה

בשנים האחרונות גדל מספר הישראלים שגילו את היתרונות של בנייה קלה. ברמה הכללית היא זולה, פשוטה הרבה יותר מהבנייה ה"מסורתית" וגם מאפשרת להקים בסוף התהליך מבנים שיכולים לעמוד בדרגות האיכות הגבוהות ביותר. העץ הוא חומר גלם מרכזי המשמש לבנייה קלה, כאשר המאפיינים הטבעיים שלו הופכים אותו לאידיאלי לצורך זה. אבל מה חשוב שתדעו על בנייה קלה בה עץ הוא השחקן המרכזי?

כל הסיבות להשתמש בעץ

בבניית בתים מעץ בשיטת הבנייה הקלה (ובכלל) נהנים משורה ארוכה של יתרונות. הפלוס המשמעותי הראשון הוא שהעץ הוא חומר שנחשב לקל משקל באופן יחסי, מה שהופך את תהליך הבנייה למהיר ולפשוט פי כמה – ניתן להקים מבנה תוך מספר חודשים, להבדיל משנים ארוכות שנדרשות בכל דרך אחרת. העלויות של הקמת מבנה מעץ נמוכות בהתאם, בייחוד אם משווים אותן לעלויות בנייה באמצעות בטון. זאת ועוד, העץ מאפשר גמישות רב לכל אורך התהליך, עם אפשרות לשינויים אלה או אחרים במבנה או במאפייניו. קשה לומר את זה על רוב החומרים המשמשים לבנייה, כולל בבנייה המוגדרת כ"קלה".

מבנים מעץ יהיו מאופיינים במראה מרשים וברמת גימור גבוהה, כאשר העץ מעלה אוטומטית תחושות של חמימות ושל אינטימיות. אלה הצפויים להשתמש במבנה או להתגורר בו ייהנו מיכולת בידוד מיטביות, בעיקר בידוד תרמי. התוצאה היא שהשהות במבנה תהיה נעימה לכל אורך השנה, מבלי הצורך להפעיל מזגן או אמצעי מיזוג אוויר, קירור וחימום אחרים. יש בכך חיסכון משמעותי בהוצאות השוטפות.

המבנים אותם ניתן להקים

שאלה נוספת שצריכה להישאל היא מה ניתן לעשות באמצעות העץ, כלומר, לאילו מבנים הבנייה שתוארה כאן מתאימה. ראשית, מדובר כאן בבנייה קלה למגורים, לרבות הקמת בתים למגורים זמניים או קבועים, צימרים, משרדים, קליניקות וכן הלאה.

העץ מהווה שחקן מרכזי גם בתחום של תוספות הבנייה, כשניתן בדרך זו להרחיב את המבנים הקיימים בדרכים שונות: להוסיף יחידת דיור נפרדת, לדוגמא, או מחסן שישמש את בני הבית.

אז איך מתחילים?

בכל אחד מהמקרים, חייבים לבחון בזכוכית מגדלת את החברה שתיקח על עצמה את משימת התכנון וההקמה של המבנה מעץ. יש לוודא שהיא מקצועית ומנוסה בתחום של בנייה קלה בכלל ושל בנייה קלה בעץ בפרט. חשוב לשים לב שהיא מתכננת את המבנה לפרטי פרטים, ושאינה מנסה לפשט תהליכים במטרה לקצר את הזמן עד הקמת המבנה או לצמצם את העלויות הכרוכות בכך על חשבון גורמים קריטיים כמו בטיחות, למשל. בנוסף, מומלץ לראות מבנים קודמים שהוקמו על ידי אותה חברה ולהתרשם מהבנייה שלהם, מעמידותם, מרמת הגימור וכיוצא באלה.