לא מעט מערכונים, בדיחות ומאמרים רציניים נכתבו על קבלני בנייה ואמינותם. כיצד לוחות זמנים של תוכניות בנייה השתנו עד כדי כך שלא היה ניתן לראות את הסוף של התהליך, כיצד הבטחות לשימוש בחומרים מסוימים נעלמו כלא היו, כמובן, כיצד הצעות מחיר השתנו תוך כדי תנועה מבלי שהלקוחות יכלו לדעת או לעשות דבר בנושא.

כמובן, שלא כול קבלני הבנייה כאלה, על כל עשרות קבלנים אמינים, אפשר למצוא קבלן אחד שאיננו. הדבר לא שונה מאשר בתחומים אחרים בחיים שלנו, לצערנו העניין הוא, יש הבדל בין חוסר אמינות של בעל מקצוע או סוחר לבין חוסר אמינות של קבלן אשר אחראי על בניית המבנה. זו הסיבה גם, שאנחנו שמים יותר דגש בנושא זה.

לא פעם, לצערנו, אנחנו קוראים על חברות בנייה אשר מוכרות ללקוחות שלהם חלומות שאין להם ביסוס, לא פעם אנחנו שומעים סיפורים על קבלני בנייה שגרמו עוגמת נפש גדולה ללקוחות אשר רכשו אצל נכס או ביקשו מהם לבנות אותו עבורם. לכן חשוב שנדע, כיצד אנחנו יכולים למצוא קבלן בנייה אמין עליו אנחנו יכולים לסמוך  ולכן אנחנו נוכל לעבוד איתו.

קווים לדרך החיפוש של קבלן בנייה אמין

שלב ראשון, עלינו לפגוש שורה של קבלנים ולהתרשם מהם. הרושם הראשוני שהם יעשו עלינו, יכול להשפיע מאוד. בוודאי אם הם יציגו בפנינו תוכניות והצעות מחיר. חשוב מאוד שנבחן את הקבלנים בעצמנו, בשביל שנוכל להחליט אם הם מתאימים או לא.

שלב שני, עלינו לבחון את הקבלנים דרך ניסיונם בעבר. עלינו לבחון באילו פרויקטים הם היו מעורבים, אם אפשר רצוי מאוד לבדוק עם לקוחות ישנים שלהם, אודות העבודה איתם. נברר לגבי לוחות זמנים, הצעות מחיר, עמידה בהסכמים.

שלב שלישי, ניקח את ההסכם שהם מבקשים להחתים אותנו עליו לעורך דין. נבקש ממנו שיעבור היטב בשביל שנוכל לוודא אם יש מלכודות לא צפויות ואם זה נחשב להסכם תקני ולא דרקוני.

שלב רביעי, רצוי מאוד שגם נעשה בדיקה כלכלית, בשביל לוודא שהקבלן לא נמצא בשלב מתקדם של פשיטת רגל מבלי שהוא מגלה זאת. יש לא מעט קבלנים שפשטו רגל והשאירו את הלקוחות שלהם בלי כלום בסופו של דבר.

שלב חמישי, בהמשך לשלב הרביעי, רצוי לבדוק מה הם הביטחונות שהקבלן נותן לנו במקרה והפרויקט לא יכול להגיע לסיומו. חשוב לשים לב, מתי אנחנו אמורים לשלם לו, ובאיזה שלב אנחנו אמורים לקבל את המפתח. חשוב שלוח הזמנים יהיה כפוף לקנסות שהקבלן ישלם במידה והוא יאחר במועד.